Stowarzyszenie Szczecińska Szkoła Pod Żaglami powołana została z inicjatywy dr. Zbigniewa Kosiorowskiego na początku 2005 roku. Jego celem było wspieranie merytoryczne, organizacyjne i finansowe Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami.
Do statutu Stowarzyszenia wpisano m. in. zadania:
Grono członków Stowarzyszenia wzrosło z kilku w 2005 roku do 44 w 2009, wśród nich są znani szczecińscy żeglarze i działacze m.in. kpt. W. Jacobson, M. Krzeptowski, A. Armiński, J. Szwoch, M. Ircha, dr Zb. Zalewski, dr. C. Pawłowski wieloletni prezes Stowarzyszenia.
W ciągu ośmiu lat Stowarzyszenie zorganizowało przy pomocy Miasta Szczecina, Polskiego Radia Szczecin , Centrum Żeglarskiego, sponsorów 16 rejsów pełnomorskich w większości 14-dniowych. Wzięło w nich udział prawie 300 uczniów szkół średnich i podstawowych. Byli to przede wszystkim laureaci konkursów w tym corocznego konkursu – Szczecińskiej Radiowej Szkoły Pod Żaglami.
Członkowie Stowarzyszenia byli organizatorami i uczestnikami dwumiesięcznej szczecińskiej wyprawy na S/y Stary – Islandia 2009 z udziałem 31 uczniów.
Zorganizowano 12 spotkań młodzieży i dorosłych miłośników żeglarstwa z:kpt. B. K. Kowalskim – bratem o cyfrze 1 Bractwa Wybrzeża, J. Siudym, Les Dmowskim , W. Jacobsonem, M. Krzeptowskim, J. Gawłowiczem, J. Porębskim, A. Armińskim, A. Mendrygałem. M. Irchą, J. Wacławskim, J. Szwochem, J. Pajkowską, N. Caban i innymi.
Szczecinianie mieli możliwość zapoznania się z 5-cioma dużymi wystawami marynistycznymi zorganizowanymi przez Stowarzyszenie w tym , z wystawą fotograficzną p.t. Ludomir Mączka – żeglarz, pedagog i przyjaciel młodzieży, którą ujęto w programie Zlotu Żaglowców TTSR Szczecin 2007. Stowarzyszenie przygotowało też swoją część na wystawie p.t. 65 lat Żeglarstwa Polskiego w Szczecinie i na Pomorzu Zachodnim 1945 -2010. W latach 2002-6 zorganizowano 4 edycję Ogólnopolskiego Konkursu Marynistycznego wraz z obozami żeglarskimi dla młodzieży specjalnej troski ze szkół zawodowych.
W ostatnich latach ożywiła się działalność młodzieży w Stowarzyszeniu czego przykładem są jej spotkania w szczecińskich szkołach średnich. Celem spotkań jest zainteresowanie uczniów sprawami morza i zachęcanie jej do udziału w żeglarskiej przygodzie. Stworzono też stronę internetową Stowarzyszenia – www.sspz.pl.
opracował Cezary Pawłowski
Ideą Szczecińskiej Szkoły pod Żaglami jest stworzenie młodzieży szansy rozwoju własnej osobowości poprzez realizację programu Morskiej Edukacyji Młodzieży.
Nauka
- rozbudzenie ciekawości świata
- uświadomienie młodzieży, że wiedza stanowi jeden wielki zintegrowany obszar
- poznawanie tajników żeglarstwa oraz jej etykiety
Wychowanie
- promowanie wartości takich jak odpowiedzialność, lojalność, cierpliwość oraz wytrwałość w dążeniu do celu
- nauka współpracy i działania w grupie
- pomoc w przełamywaniu słabości
- stworzenie warunków w których naturalnie kreują się autorytety
- reprezentowanie Polski poza granicami kraju
Podróże
- realizacja największego marzenia młodzieży - podróżowania
- pokazanie piękna i potęgi przyrody
- kontakt z obcymi kulturami
- zwiedzanie ciekawych miejsc, odwiedzanie muzeów, wycieczki turystyczne
Kadra
Kadrę Szczecińskiej Szkoły Pod Żaglami tworzą zazwyczaj ludzie młodzi, pełni pasji, którzy chcą pokazać młodzieży inne możliwe drogi do poszerzania swoich zainteresowań.
Drugim wychowawcą jest morze. Udział w Szczecińskiej Szkole pod Żaglami dla wielu młodych ludzi oznacza często pierwszą w życiu pracę. Dość ciężkie warunki życia na statku - ograniczona przestrzeń życiowa, przebywanie w zamkniętej grupie ludzi na niewielkim terytorium, początkowo choroba morska, zła pogoda, konieczność obsługi żagli, prace gospodarcze pod pokładem itp., w naturalny sposób pomagają kształtować charaktery.
Aspekt wychowawczy
Nie bez powodu uczniowie Szkoły pod Żaglami to gimnazjaliści i licealiści. Dla młodych ludzi jest to bardzo ważny w życiu okres. Dojrzewając, szukają własnego miejsca na świecie, zadają pytania, planują przyszłość. Stają się podatni na wpływy, poszukują autorytetów. Nakłada to na kadrę liczne obowiązki, ale jednocześnie daje ogromne możliwości wychowywania młodzieży.
Historia Szkoły pod Żaglami
Idea edukacji i wychowania młodzieży pod żaglami nie jest nowa. Pierwszym kapitanem, który zorganizował rejs z młodymi ludźmi w celach edukacyjnych był Alain Villiers.
W Polsce przed wojną kształceniem młodzieży zajmował się gen. Mariusz Zaruski, wykorzystując do tego celu szkuner Zawisza Czarny. Po wojnie inicjatywę nauki pod żaglami podjął Kapitan Krzysztof Baranowski organizując „Szkoły pod Żaglami" na żaglowcach Pogoria i Fryderyk Chopin. Pomysł ten jest również realizowany przez Kanadyjczyków pod nazwą "Class Afloat" na zbudowanym w Polsce żaglowcu Concordia.